دیزل در فرهنگ عامه ایران به کلیه موتور های احتراق داخلی و گاهاً خودرو هایی گفته می شود که با سوخت گازوئیل کار می کنند.
موتور گازوئیلی اغلب در ماشین آلاتی استفاده می شود که ماهیت قدرت در آنها بسیار اهمیت دارد. شاید به همین علت است که کمپانی پرکینز (Perkins) عنوان “قلب تپنده هر ماشین بزرگ” را برای خود انتخاب کرده است. لیفتراک ها، لدرها، بلدوزر ها، غلتک ها، دستگاه های خردکننده الوار، ماشین آلات معدنی و راه سازی و بسیاری از ماشین آلات سنگین از موتور گازوئیلی به عنوان منبع قدرت خود استفاده می کنند.

بزرگترین ها و برترین های دیزل در دنیا کدامند؟

یکی از زمینه های کاربردی در صنعت دیزل ژنراتور تولید برق یا Power Generation می باشد. این رده از موتور دیزل ها را می توان معمولاً از حرف G استفاده شده در نام آنها شناسایی کرد. به عنوان مثال می توان مدل 4016TAG1A پرکینز و مدل QSK60-G3 کامینز هر دو با قدرت 2000KVA و بالاترین موتور ولوو TWD1643GE با ماکزیمم قدرت 700KVA اشاره نمود. شاید اصلی ترین تفاوت موتور های گازوئیلی مخصوص صنعت برق با سایر موتور های گازوئیلی، دور ثابت این موتور ها دانست.

موارد استفاده از دیزل ژنراتور

امروزه صنعت دیزل به عنوان تامیین کننده اصلی نیروی پیشران و مولد مکانیکی صنعت دیزل ژنراتور در حال فعالیت است. گسترش فعالیت ها، نیاز روز افزون جوامع به انرژی و به خصوص برق دیزل ژنراتور ها را به عنوان رکن جدا نشدنی کلیه صنایع و مجموعه های کوچک و بزرگ نموده است. مراکز مخابراتی، (Data Center) مراکز اطلاعاتی، مراکز انفورماتیک، شبکه های تلفن همراه، پایگاه های نظامی، مراکز رفاهی، تفریحی و تجاری همچون هتل ها، سالن های ورزشی، فرودگاه ها و … از جمله مراکزی هستند که وجود آنها بدون منبع برق پشتیبان غیر قابل تصور می باشد.

شاید بتوان معروفترین و شناخته شده ترین برند دنیا و ایران را  CAT (کت) دانست، در واقع (کاترپیلار) CATERPILLAR اسم اصلی کمپانی کت است. پکیجر اصلی موتور دیزل کاترپیلار در صنعت دیزل ژنراتور شرکت المپین (OLYMPIAN) می باشد.
کمپانی CAT علاوه بر موتور های CAT از موتور پرکینز (Perkins) نیز استفاده می نماید.
پرکینز نیز یکی از مطرح ترین برندهای دنیا در زمینه موتور گازوئیلی می باشد. این کمپانی در سال 1932 توسط فرانک پرکینز تاسیس گردید. این شرکت از سال 1970 علاوه بر تامین نیازهای بازار خود، تامین کننده موتور دیزل کمپانی کاترپیلار نیز بوده است. به همین علت است که اغلب قطعات یدکی موتور های پرکینز را می توان برروی دستگاه های CAT و یا دیزل های ماشین آلات کاترپیلار استفاده نمود.

موتور دیزل پرکینز و کاترپیلار

کمپانی کاترپیلار و پرکینز انگلستان در سال 1998 به هم پیوستند. امروزه برخی از موتورهای CAT از جمله سری 400 توسط پرکینز تولید و با نام تجاری CAT به بازار عرضه می شوند. همچنین CAT نیز موتور های سری 2200 و 2500 و 2800 را جهت کمپانی پرکینز تولید می نماید. در واقع پرکینز تولید کننده موتور دیزل و کاترپیلار علاوه بر تولید موتور دیزل به عنوان سازنده ماشین آلات و تجهیزات سنگین می باشد.
کامینز نیز یکی از برندهای مطرح آمریکایی – انگلیسی می باشد. کامینز طبق مجله فورچون جزو 500 شرکت برتر آمریکا است. محصولات این کمپانی دارای تنوع بسیار هستند. کامینز محصولات خود را تحت لیسانس در بسیاری از کشور های دیگر تولید می نماید. از جمله این کشورها می توان به ژاپن، هند، برزیل، چین و … اشاره نمود. معمولاً موتور دیزل توان پایین این کمپانی از چین و هند وارد ایران می شوند.

موتور دیزل Cummins

کارخانه دانگ فنگ Dang Feng در چین تولید کننده اصلی موتور کامینز می باشد. اطلاعات بیشتر در مورد تیپ و توان موتور دیزل این کارخانه را می توانید با جستجوی عنوان Cummins DCEC China و مراجعه به سایت این شرکت بیابید. پکیجر اصلی کمپانی Cummins برند Cummins Power می باشد.
کامینز پاور موتور کامینز را با ژنراتور های استمفورد کوپل می نماید. بد نیست بدانید که برند استمفورد همچون خود کمپانی کامینز پاور یکی از زیر مجموعه های کامینز می باشد. همین امر سبب گشته که کامینز پاور دیزل ژنراتورخود را با ژنراتور استمفورد کوپله و تولید نماید. در واقع تمامی این شرکت ها جزو هلدینگ کامینز هستند.